Back to top

BIO-jezírko v Turecku s PondGard EPDM obstojí ve zkoušce času i po zemětřesení

Pro BIO-jezírko v Elazigskom kulturním parku, největším parku v turecké oblasti východní Anatolie, samospráva města chtěla trvalé hydroizolační řešení, které by se dalo snadno nainstalovat a které by bylo bezpečné pro vodní flóru a faunu. Rybník, který se nachází uprostřed parku, má rozlohu 17 000 m², což je asi 10% z celkové plochy parku.

Zákazník si vybral membránu PondGard EPDM od společnosti Firestone kvůli její osvědčené kvalitě a snadné instalaci, dostupnosti v různých velikostech panelů - ideální pro velké jezírko - a kvůli technické podpoře poskytované místním partnerem společnosti Firestone BioArt, který instalaci provedl.

Hlavní výzvou pro tento projekt bylo, že v rybníku bylo velké množství detailů. Několik mostů, mol, fontán a vodopádů bylo třeba opatrně zaizolovat. Instalace membrány a provedení všech výše zmíněných podrobností trvaly asi 4 měsíce.

Kulturní park Elazig navrhl renomovaný turecký architekt Günay Erdem spolu se zahradními architekty SERP Öztekin Erdem a Sunay Erdem. Od otevření pro veřejnost v květnu 2015 se stalo centrem atrakce města s vnitřními a vnějšími plochami a velkým biologickým jezírkem. Kolem rybníka se nacházejí rekreační zařízení, jako jsou kavárny a restaurace, které obyvatelům města poskytují radost pro oči.

V lednu 2020 otřáslo městem Sivrice, asi 30 km jižně od města Elazig, zemětřesení o síle 6,8 stupně. Navzdory tomuto silnému zemětřesení nedošlo k poškození rybníka v kulturním parku. Pružnost a flexibilita membrány PondGard EPDM spolu s vynikající odolností proti propíchnutí umožňuje přizpůsobit se pohybem podkladu a nerovnostem podkladu, což zaručuje dlouhou životnost.