Back to top

Firestone RubberGard EPDM, udržitelné a odolné řešení zastřešení prestižního nákupního centra Yas Mall v Abú Zabí

Nákupní centrum Yas Mall, které se nachází v srdci dynamického ostrova Yas, je dokonalým nákupním, stravovacím a zábavným zážitkem v Abú Zabí. Popisován jako "chybějící kousek skládačky ostrova Yas" se obrovský komplex s rozlohou 232 258 m² zaměřil na udržitelnost ve všech fázích svého stavebního procesu, který probíhal v letech 2011 až 2014.

Projekt získal generální dodavatel Besix Group. Přestože se původně jako střešní fólie specifikovalo PVC, nesplňovalo však místní požadavky ESTIDAMA, které povolovala použití pouze takových materiálů, které jsou bez obsahu chlóru. ESTIDAMA je metodika navrhování budov pro udržitelnější výstavbu a provoz budov a komunit, kterou vyvinula a podporuje Rada pro městské plánování v Abú Zabí (UPC).

Western International, místní hlavní dodavatel společnosti Firestone, doporučil použití membrány RubberGard EPDM z důvodu jejího souladu s požadavky ESTIDAMA, její dlouhodobé životnosti - dokonce i při extrémním UV záření a vedrech v Abú Zabí - a její schopnosti rychlé instalace. Takové požadavky byly stanoveny na stavbu nákupního centra Yas Mall. Celkem bylo v tomto projektu použitých asi 100 000 m² 1,5 mm silné membrány RubberGard EPDM.

Klíčovou výzvou byla krátká lhůta sedmi měsíců, kterou stanovil zákazník, aby se nákupní centrum Yas Mall mohlo otevřít podle plánu. Dodavatel střešní krytiny dokázal rychle a efektivně instalovat velké desky membrány RubberGard EPDM s použitím systému QuickSet ™ Tape na spoje a detaily a to díky školení, které absolvoval v technickém školicím středisku společnosti Firestone v Bruselu (Belgie) i přímo na stavbě.

Bonusem bylo i použití obráceného zátěžového systému, který umožnil použití velkých desek EPDM (šířka 6,10 m a délka 30,50 m), což vedlo k rychlejší a efektivnější instalaci. Ve fázi výstavby bylo potřebných méně spojů, což také usnadnilo proces instalace.

Stavební projekt takovéto velikosti byl podpořen terénními službami společnosti Firestone. K dispozici byl specializovaný tým, který rychle a efektivně řešil jakékoli problémy před, během a po instalaci.