Back to top

Membrána RubberGard EPDM a její architektonická úloha v nové mediální knihovně ve Francii

Město Courcelles-lés-Lens na severovýchodě Francie zaznamenalo v posledních letech výrazný demografický růst. Ve snaze uspokojit potřeby svých obyvatel vyhlásila radnice v roce 2017 soutěž na přeměnu opuštěných bývalých obchodních prostor na mediální knihovnu, která by nahradila staré a malé prostory již existující knihovny.

Pro tento projekt díky jedinečnému návrhu zastřešení byla vybrána architektonická agentura ZITA! DAMIEN Guiot Architectes-URBANISTES se sídlem v Lille. Představili návrh střechy složené z modulů, které připomínají měrku sousedních domů a umožňují zachovat velké prostory bez vnitřních sloupů.

Použitých bylo 12 velkých modulů (každý o rozměrech 8 x 8m), přičemž všechny jsou identické a zároveň orientované různými směry. Každý z těchto modulů má na své nejvyšší straně okna, která zaplavují mediální knihovnu světlem a poskytují výhledy na okolní krajinu. "Chtěli jsme tento bývalý chrám konzumu přeměnit na katedrálu světelné kultury, která se bude využívat co nejlépe," vysvětluje architekt.

Moduly jsou pokryty střešní membránou Firestone RubberGard EPDM od společnosti Firestone, která kromě své primární hydroizolační funkce sehrává i zásadní architektonickou úlohu. Její černá barva odhaluje estetiku šikmých střech, které se rozšiřují a stávají se součástí fasády. V kontrastu s červenou cihlou a sklem se podílí na architektonickém podpisu budovy. "Tato instalace je velmi atypická. Jediným řešením jsme dokázali hydroizolovať střechu, ale i fasádu. Umožnilo to majiteli budovy šetřit peníze, aniž by byla ohrožena kvalita nebo životnost," zdůrazňuje architekt DAMIEN GUIOT.

Důkladná instalace

Inovativní přístup tohoto projektu byl jednou z jeho hlavních výzev. Architektonický ateliér, Pokrývačská firma a společnost Firestone úzce spolupracovaly na ověření všech technických a regulačních aspektů. Místní dodavatel střešních krytin, autorizovaný společností Firestone, společnost DUBOIS COUVERTURES provedla precizní a pečlivou instalaci, zejména po fasádách a na okapových žlabech. Společnost Firestone během celého projektu poskytovala podporu pokrývačské firmě. K dispozici byl i specializovaný technik, který poskytoval rady a ověřoval instalaci přímo na místě.

Na zastřešení mediální knihovně se celkově použito 2500m2 membrány RubberGard EPDM, která byla instalována plně lepeným systémem k podkladu pomocí kontaktního lepidla Firestone BA-2012. Bezplamenná způsob instalace zajistil pohodlný, bezpečný a rychlý proces. Membrána použitá na projektu měla tloušťku 1,5mm a plošnou hmotnost 1,85kg / m2, což nezatěžovalo střešní konstrukci a dále usnadňovalo manipulaci na místě.

Dlouhodobé řešení s minimální údržbou

Membrána RubberGard EPDM díky své černé barvě omezuje stopy viditelného znečištění, které by se mohly časem objevit při dešti. Je to skutečný přínos pro tento projekt, protože nejvyšší body střechy mediální knihovny jsou téměř 9m od země a nedají se příliš často čistit. Zásahy do údržby jsou proto omezené.

S průměrnou životností více než 50 let mají membrány RubberGard EPDM vynikající odolnost proti UV záření a ozónu. Jejich elasticita vyšší než 300% je zárukou flexibility, která umožňuje membráně přizpůsobit se případným pohybem budovy a teplotním výkyvům.