Back to top

Osvědčený výkon geomembrány GeoGard EPDM na akvakulturní spirulinový farmě

Spirulina, druh mikrořasy, který roste ve sladké i slané vodě, je jedním z nejoblíbenějších doplňků výživy na světě nabitý výživovými hodnotami, jako jsou vitamíny, bílkoviny a minerály.

ALGOSUD je francouzská společnost zabývající se řemeslnou výrobou spiruliny. V roce 2003 založili akvakulturní farmu ve městě Lunel na jihu Francie. Později v letech 2011 až 2014 se rozhodli svou farmu rozšířit a to přidáním 16 bazénů na produkci spiruliny, které byly hydroizolované pomocí 3 200 m² geomembrány GeoGard EPDM od společnosti Firestone.

Vzhledem k tomu, že spirulina potřebuje ke svému růstu a rozmnožování teplo, se bazény spiruliny nacházejí ve sklenících. Tímto způsobem mohou spirulinu přiblížit jejím přirozeným podmínkám a chránit ji před vnější kontaminací (těžké kovy v dešti, hmyz, ptáci atd.). Průměrná teplota vody v bazénech se spirulinou je 25 °C.

V únoru 2017, po vypuštění bazénů z důvodu údržby, byly odebrány vzorky membrány GeoGard EPDM ze dna bazénu, které byly v kontaktu se spirulinou. Cílem bylo posoudit a vyhodnotit chemickou kompatibilitu mezi membránou a kultivačním médiem. Výsledky analýzy třetí strany ukázaly, že mechanické vlastnosti geomembrány GeoGard EPDM a její chemické složení se při kontaktu s kultivačním médiem nezměnily ani po 6 letech expozice. Tyto výsledky podporují zájem o použití geomembrány GeoGard EPDM pro produkci spiruliny.