Back to top

Továrna na výrobu kávy v Gruzii díky své zelené střeše dokonale zapadá do krajiny

Výstavba Meama továrny na výrobu kávy nedaleko Tbilisi (Gruzie) se uskutečnila v letech 2016 až 2019. Nachází se na okraji dálnice spojující město s letištěm. Areál továrny se skládá z výrobního závodu, kanceláři, jakož i z výstavní místnosti a prostorů určených na ochutnávku kávy.

Majitel budovy chtěl pro svou značku kávy místo se specifickou vizuální identitou. Jednou z hlavních požadavků bylo, aby lokalita nevypadala jako typický tovární objekt, ale aby se plynule začlenila do okolní krajiny.

Výsledek představen ateliérem Giorgi Khmaladze Architects je působivý. Z dálnice budova působí jako ucelený betonový díl bez viditelných otvorů. Fasáda má zakřivenou geometrii, která během dne mění svůj vzhled v závislosti od světel a stínů způsobených sluncem. Všechny otvory jsou na zadní straně, odkud je výhled na borový les. Velká zelená střecha kopíruje tvary okolní krajiny a tak plynule do ní zapadá. Mimo jiné, díky velkému množství střešních oken do interiéru budovy pronikne dostatek přirozeného světla.

Zákazník si vybral střešní systém RubberGard EPDM od společnosti Firestone, protože mu poskytl požadované řešení pro zelenou střechu. K rozhodnutí rovněž přispěly i mimořádná odolnost střešní membrány, jednoduchá a rychlá instalace, odborné znalosti pokrývačské společnosti a podpora místního týmu Firestone. Na tento projekt bylo celkem použitých přibližně 6500 m2 střešní membrány RubberGard EPDM s tloušťkou 1,1mm.